blog

łempicka

Szukając inspiracji na tekst do dzisiejszego postu – zauważyłam że wszystkie elementy składają się na jedno słowo URLOP! ( chyba bardzo tego teraz potrzebuję)  Jest niebo i ocean, egzotyczne kaktusy i lody na gorące upały, znalazł się samochód i samolot, a także paszport i tyle sukienek jak w żadnym innym poście  - nie pozostaje nic innego jak tylko spakować walizkę!  Można dorzucić do niej biografię Tamary Łempickiej – tu jest szansa, że dopłacimy za nadbagaż gdyż książka waży więcej niż stos letnich sukienek.

Tamara Łempicka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystek. Słabość do niej deklaruje m.in. Jack Nicholson i Madonna, jednak prac artystki próżno szukać w stałych ekspozycjach w Polsce. W przeciągu ostatnich lat miały miejsce ogromne retrospektywy artystki w The Pinacotheque de Paris w 2013 roku oraz w salach wystawowych Vittooriano w Rzymie w 2011 roku.

Tamara nazywana jest Królową Nowoczesności  - i z pewnością tak jest, patrząc na to co osiągnęła w czasach w których żyła.

1

Tamara Łempicka – Autoportret w zielonym Bugatti, 1925

2

3

4

5

6

7

8

10

9 

komentarz